Menu

Tekstarkivet

Tekster Emner Del tekst Din liste

Forsøgscentret

Oprettet
29/10/2024

Forfatter
Saalbach, Astrid

Samling/udgave
Månens ansigt

Type
Novelle

Målgruppe
Voksne

Kompleksitet
Lige til

Sidetal
10

Beskrivelse
En familie tager på udflugt til et forsøgscenter (Lejre), som novellen har en meget detaljeret beskrivelse af. Kvinden, som er fortælleren, lægger mærke til en anden familie, hvor kvinden ser syg ud og bliver meget optaget af dette og tænker, at kvinden er døende. To år senere genser hun pludselig kvinden på gaden.

Ideer til performative greb/ramme/iscenesættelse
Novellen foregår om efteråret, og bordet var pyntet med efterårsblade.

Emner
Natur, Forandring, Familieliv, Relationer, Eksistens, Sygdom, Følelser, Sanser

Initialer
nlyb

Erfaring med teksten (1)
Flere af deltagerne havde egne erfaringer med Forsøgscentret i Lejre, både som besøgende og som figurant, hvilket der blev en del snak om. Flere mente, at den sygeligt udseende kvinde i novellen var et billede på døden, en slags memento mori. Der blev snak om, hvordan man ofte prøver at skabe en sammenhængende historie, når man ser folk/hændelser, der "ikke passer ind".

Tekster med samme emne
Katten, uddrag af Tove Jansson (lige til)
Hvad skal vi med al den skønhed?, digt af Rasmus Nikolajsen (lige til)
Kom, digt af Niels Hav (lige til)
Juleaften, s. 169-180, uddrag af Thomas Korsgaard (lige til)
Manden der blandt andet var en sko, novelle af Jens Blendstrup (lige til)
Forhøjet vandstand, digt af Gyrdir Eliasson (lige til)
Lasagne, novelle af Thomas Korsgaard (lige til)


Eks: Let og skøn at læse op, masser at tale om. Samtalen kredsede især om barnets univers og overgangen til voksen. Vi talte også om at blive ældre og at miste. Jeg holdt fire pauser undervejs ved tekstens afsnit.


Med støtte fra Slots- og kulturstyrelsen samt Trygfonden