Tekster Emner Del tekst Din liste
ForfatterØyehaug, Gunnhild
Samling/udgaveOnde Blomster
TypeNovelle
MålgruppeVoksne
KompleksitetMiddel
Sidetal9
BeskrivelseNovelle om en buschauffør, der er træt af at blive forstyrret under sin kørsel. Undervejs i novellen fortæller fortælleren at alting man har hørt indtil videre var løgn og afsløre, at han/hun aldrig har været buschauffør. Fortæller i stedet om hvor uheldig man kan være i mødet med onde blomster.
Ideer til performative greb/ramme/iscenesættelsePynt evt. med blomster.
EmnerUdfordringer, Relationer, Ensomhed, Savn, Svigt
InitialerKh
Erfaring med teksten (1)Sjov at læse op fordi teksten snyder sin læser så direkte ved at sige, "alt har været løgn" Kompleks med de onde blomster, men god at tale om.
Tekster med samme emneVintermedister, novelle af Thomas Korsgaard (lige til)Fugle i munden, novelle af Samanta Schweblin (lige til)Katten, uddrag af Tove Jansson (lige til)Din duft, der minder, digt af Anne Rye Andersson (lige til)Hvad skal vi med al den skønhed?, digt af Rasmus Nikolajsen (lige til)Kom, digt af Niels Hav (lige til)Døgnkioskmennesket, uddrag af Sayaka Murata (lige til)
Tilføj din erfaring med teksten Eks: Let og skøn at læse op, masser at tale om. Samtalen kredsede især om barnets univers og overgangen til voksen. Vi talte også om at blive ældre og at miste. Jeg holdt fire pauser undervejs ved tekstens afsnit.
Bevis du er et menneske:Hvad er 2 plus 2?