Menu

Når Fagligheder Læser Højt

En brandmand, en politibetjent og en soldat trådte ind på et bibliotek - og læste højt. Konceptet 'Når Fagligheder Læser Højt' giver børn et indblik i forskellige fagområder, samtidig med at det kobles på et litterært tiltag med højtlæsning af genre- og emnebetingede værker. En uniformeret fagperson med baggrund i højtlæsningsemnet giver både en anderledes højtlæsningsoplevelse, samt mulighed for uddybende spørgsmål inden for emnet.

Aldersgruppe:
3-6 år

Antal:
max 25-30 børn

Varighed:
1 time

Sådan gør I

Forberedelser

Den lokale politistation, kaserne, brandstation eller lign. kontaktes for at finde én aktør fra hvert sted til højtlæsning på biblioteket. Aftal datoer, tidspunkter og evt. andet indhold, som skal foregå på jeres biblioteker. Fx:

  • (Brandmand) mandag d. 12/5 kl. 10-10.30 på Filialbibliotek A
  • (Soldat) tirsdag d. 13/5 kl. 10-10.30 på Filialbibliotek B etc.

Kontakt efterfølgende de lokale børnehaver tilknyttet de forskellige biblioteker. Evt. via mail med en invitation til højtlæsning (se under ’Det skal I bruge’).

Et par bøger inden for de enkelte fagområder anskaffes til højtlæserne senest en uge før oplæsning, så de kan forberede sig til dagen.

På dagen

En højtlæsningsstol sættes op i et lukket rum. Find evt. numsepuder frem til børnene.

Aktøren præsenteres, og han/hun læser højt. De må gerne bruge eksempler fra deres egen dagligdag og vise børnene forskellige effekter. Når højtlæsningen er overstået, har børnene mulighed for at stille spørgsmål og evt. få taget billede sammen med aktøren.

Det tager ca. 25-40 minutter at afholde en højtlæsning med efterfølgende spørgsmål. Der bør dog afsættes en time for en sikkerheds skyld.

TIP: Andre fagligheder som dyrlæger, læger eller lign. kan naturligvis også inviteres og måske kobles til et tema i biblioteket.

Det skal I bruge

Skabelon til invitation

Udfyld og send invitationen til jeres lokale børnehaver.
Download Word-dokument

At arbejde som brandmand Michael er brandmand At arbejde som politibetjent Peter er politibetjent Mille er soldat

Hvem står bag forløbet?

Holstebro Bibliotekerne. Kontaktperson: Pernille Gade Nielsen, pernille.gade.nielsen@holstebro.dk

Måske er du også interesseret i...

Arrangement Bogvogterkursus: Introducer børnehavebørn til bogen som medie og lær dem at passe godt på den Alder: 3-6 år Antal: Op til 12 børn Varighed: 45 min. Viden om Gratis adgang til Filmstriben, Børnebiffen og eReolen GO: Slut med Netflix? Gennem biblioteket kan du se film og læs bøger ganske gratis, lige meget hvor du er. Alder: Mindre børn, Skolebørn Leg med sprog, Viden om Gode apps: Råd om at vælge apps og finde gode steder med inspiration og tips til børnesikring af enhederne Alder: 0-3 år, 3-6 år Varighed: 1 time